Jednym z powikłań cukrzycy jest właśnie ZESPÓŁ STOPY CUKRZYCOWEJ, który dotyczy nie tylko chorych na cukrzycę typu 1, ale również tych z cukrzycą typu 2, którzy przyjmują leki doustnie lub przyjmują insulinę.
Głównymi przyczynami tego problemu są: niedokrwienie spowodowane zmianami w naczyniach krwionośnych, oraz neuropatia czyli uszkodzenie włókien nerwowych.
Neuropatia, to bardzo poważny problem ponieważ z czasem prowadzi do utraty czucia zarówno bólu, jak i temperatury na stopach. Takie objawy łatwo doprowadzają do owrzodzeń, gdyż chorzy nie czują nawet najmniejszego przedmiotu, który znajdzie się w obrębie ich stóp, a poprzez ciągłe uciskanie może narazić skórę ich stóp na zranienie, nie odczuwalne nawet przez długi czas. Oczywiście rany w takim schorzeniu mogą powstawać nie tylko na skutek permanentnego ucisku ale również przez otarcia skóry czy też niewyczuwalne oparzenia spowodowane ogniem lub gorącą wodą. Częste bywają także dolegliwości bólowe w postaci pieczenia, mrowienia czy drętwienia głównie wieczorami i w nocy – jest to odmiana bólowa neuropatii.
W przypadku niedokrwienia powstaje kolejny problem związany z gojeniem się wszelkich ran. Nawet najmniejsze skaleczenia goją się słabo. Jest to efekt osłabienia układu krwionośnego w kończynie dolnej, a tym samym słabszego ukrwienia stopy. Gorsze odżywienie i gorsze dotlenienie komórek w stopach przyczynia się do szeregu dolegliwości między innymi wolniejszego gojenia się ran. Dodatkowo chorym dokuczać mogą kurcze oraz bóle łydek, które nasilają się podczas chodzenia. Bóle te ustępują po chwili odpoczynku.
Kolejne poważne schorzenie u diabetyków to stopa Charcot’a czyli zmiany w drobnych stawach stopy, które z czasem doprowadzają do jej zniekształcenia.
Podolog w trakcie pierwszej wizyty ocenia stan zdrowia pacjenta na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz ustala wpływ choroby na stan stóp. Diabetycy powinni regularnie odwiedzać gabinet podologiczny, aby zapobiegać ryzyku infekcji i ich konsekwencji.